Poděkování rostlinným medicínám

Dnes je světový den dedikovaný poděkování rostlinným medicínám “Thank you plant medicine”. A tak já jim z celého srdce děkuju, do konce života děkovat budu a každý rok, pokud to jen trochu půjde, ráda znovu a znovu zreflektuji drahocenné poznání, které mi přinesly a také, kam se moje perspektiva posunula. 

Rostlinné medicíny mi ukázaly, že vnější svět je jen nablýskaná šlupka nekonečného mystéria existence, která se skrývá vevnitř. Čím víc prohlubujeme niterné poznání sebe, tím spíše se odkrývají hlubiny bytí tam venku.Pamatuji si, když jsem si konstantně měnila vědomí – alkoholem, konopím, substancemi, protože se mi realita zdála plochá, nudná a nezajímavá. Dnes nepřestávám žasnout nad tím, jak je každý přítomný okamžik naplněný, jak celá existence s námi neustále komunikuje a čeho všeho si může být člověk vědom, když je tady a teď. 

V dubnu to bude rok od mojí poslední ceremonie a já vím, že to bude první rok po mnoha letech, kdy jsem žádnou hlubší psychedelickou zkušenost nepodstoupila. Zároveň to však byl také rok, kdy cítím, že jsem nejvíce prohloubila kontakt sama se sebou, což výrazně ovlivnilo moje prožívání každodenní reality i díky integraci předchozích zkušeností. 

Opakovaně slýchám od lidí, kteří někdy psychedelický rituál podstoupili, často to pro ně samotné bylo na jejich cestě velmi významným a podstatným krokem, jež otřásl celým jejich bytím, že medicíny nepotřebujeme, jsou i jiné techniky, jak se dotknout hlubokých míst v sobě. Mají pravdu. Ale.. Z jiného úhlu pohledu, a taky z mé vlastní zkušenosti, nikdy bych nebyla schopna ocenit kvality

jógy, meditace, či dechu, natož jiných energetických prací, které jsem roky nedokázala vnímat ani cítit, pokud by nebylo Ayahuascy. Tehdy jsem se začala probouzet do přítomnosti a od té chvíle se učím být pozorná a vnímat i nuance existence. A poslouchat sebe samu. A mít se ráda. A být k sobě laskavá. A… tak dále a tak dále.
Je to dlouhý proces, asi nekonečný. Nahoru, dolů, hloubš a vejš.
Ale jedno je jisté, ty výšky za ta temná místa v hlubinách prostě stojí.
A třeba jednou přijde harmonie. Balanc. Mír a klid. 

A ačkoliv se na ten den těším, čím dál víc miluju tu cestu. 

A tak prostě velký díky rostlinným medicínám. 

Miluješ svou duši? Láska jí sluší.

Všechna práva vyhrazena
2021 © Eva Césarová

web by BURASITE